На придбану нерухомість обов’язково потрібно оформляти права власності. Коли новобудова здана в користування мешканців, власникам квартир необхідно зареєструвати в спеціалізованій установі свої права. Однак для цього їм знадобиться передавальний акт. Без цього документа багатоквартирна будова буде визнана, як об’єкт незавершеного будівництва.

У цій статті буде описано, як можна оформити право власності на об’єкт незавершеного будівництва, куди звертатися і які папери для цього будуть потрібні.

умови

Визнання права власності на об’єкт незавершеного будівництва оформляється тільки в судовій установі. Поки багатоквартирний будинок визнається, як незавершене будівництво, то кожна квартира окремо не виділяється. Відповідно звернення з позовом в судову установу подається на підставі пайової участі громадян у будівництві.

Коли багатоквартирний будинок ще не готовий для здачі в експлуатацію, він за визначенням є незавершеним будівництвом. Щоб поданий позов до судового органу про визнання прав власності на встановлену частку був задоволений за підсумком проведення розгляду, необхідно знати відсоток готовності житла.

За загальними правилами, заяву позивача може бути задоволено судовою установою, якщо відсоток готовності становить від 90 відсотків. У дуже рідкісних випадках можливе визнання прав власності на об’єкт незавершеного будівництва, коли його готовність знаходиться на позначці 75 відсотків. Оформлення володіння на квартиру можливо, якщо частка чітко виділена.

Всі часткові власники багатоквартирного будинку мають право направляти позовну заяву в судову інстанцію, якщо навіть відсоток готовності незавершеного будівництва відрізняється від встановленого. Тільки в даному випадку ними подається позовна заява не про визнання прав власності, а про порушення термінів здачі будівництва в експлуатацію.

У підсумку, громадяни можуть подавати позовну заяву про визнання прав власності на об’єкт незавершеного будівництва в тому випадку, коли будівництво закінчено, але необхідна документація відсутня забудовником. Задовільне рішення судового органу в такому випадку послужить передавальним актом, а значить власник житла зможе зареєструвати житло в державній реєстраційній палаті.

Коли власники квартир в незавершеному будівельному об’єкті подають позов про порушення термінів здачі будинку в експлуатацію, то вони мають право розраховувати на отримання неустойки від компанії-забудовника.

Порядок оформлення права власності на об’єкт незавершеного будівництва

Щоб на законних підставах оформити права власності на об’єкт незавершеного будівництва, потрібно слідувати поетапно:

 • спочатку потрібно направити звернення до компанії-забудовника. Завжди, перш ніж звертатися до судового органу, необхідно спробувати вирішити ситуацію за допомогою мирної домовленості. При досудовому врегулюванні проблеми, будівельна компанія повинна видати письмову відповідь, в якому будуть чітко значитися причини затримки будівництва. Також забудовник зобов’язаний надати приблизні терміни усунення проблем і призначить приблизну дату здачі об’єкта незавершеного будівництва в користування пайовикам;
 • якщо мирним шляхом домовитися з будівельною компанією не вдалося, то варто збирати пакет певних документів для подачі звернення до судового органу;
 • направити зібрані папери і написану позовну заяву в суд.

В даному випадку, позовна заява про визнання прав власності на об’єкт незавершеного будівництва подається в Районний судовий орган.

Коли заявник подає документацію до суду, йому варто очікувати п’ятиденний період. Саме в цей термін буде розглянуто прохання і прийнято рішення про початок розгляду або про відхилення позову. Коли позов приймається судом, то заявнику повідомляється дата і місце проведення слухання.

Що робити при банкрутстві забудовника?

Дії пайових власників нерухомого майна при банкрутстві компанії-забудовника залежать від стадії, на якій знаходиться незавершене будівництво. Ключові моменти можуть бути наступні:

стадія незавершеного будівництва;

схвалений чи багатоквартирний будинок спеціальної державною комісією;

оформив забудовник передавальний акт.

У разі, якщо будівництво закінчено, його схвалила спеціальна державна комісія, і компанія-забудовник склала передавальний акт, а в наслідок оголосила себе банкрутом, то пайовики мають право оформити права власності. Головне, щоб оголошення про фінансову неспроможність було зроблено після підписання передавального документа.

Позов про право власності на об’єкт незавершеного будівництва слід направляти в судову установу як тільки пайовикам стало відомо про банкрутство компанії. Якщо звернутися до судового органу до початку процедури банкрутства, то можливо судова інстанція задовольнить прохання заявника про визнання прав власності на незавершене будівництво.

Банкрутство будівельних компаній в наші дні не рідкість. У зв’язку з цим всім пайовикам рекомендується спостерігати за фінансовою спроможністю будівельної фірми. За загальними правилами, свою звітність по фінансам забудовники зобов’язані публікувати на офіційних інтернет джерелах.

Пайовикам незавершеного будівництва варто знати особливі риси, які свідчать про можливе настання банкрутства компанії-забудовника. До них відносяться:

протягом тривалого періоду часу пайовикам не передається житло у власність;

погашають неустойки, які визначаються відповідно до постанови судової установи;

є позовні вимоги, спрямовані від інших компаній, в яких зазначено, щоб забудовник погасив боргові зобов’язання.

Якщо у конкретної будівельної організації присутній один із зазначених ознак, то необхідно звертатися в судову інстанцію з заявою про визнання прав власності на об’єкт незавершеного будівництва.

Зразок позовної заяви

Складається позовна заява відповідно до положень Цивільно-процесуального кодексу. Якщо не дотримуватися описаних в законодавчому акті вимог, то позов може бути не прийнятий суддею до розгляду.

Позов про визнання права власності на об’єкт незавершеного будівництва повинен містити інформацію:

 • назва судової інстанції, уповноваженої розглядати справи про визнання прав власності на об’єкт незавершеного будівництва;
 • відомості про позивача;
 • інформація про відповідача – про компанію-забудовника;
 • характерні риси укладеного договору пайового будівництва. Тут важливо зазначити головні моменти контракту. Наприклад, способи оплати, внесена сума, період здачі будинку в користування мешканцем і інше;
 • опис обставин, що склалися, в зв’язку з якими позивач звернувся в судову установу. Тут потрібно описати по пунктах всі порушення, допущені будівельною фірмою;
 • вимоги, що пред’являються до відповідача. Обов’язково потрібно підтвердити свої вимоги посиланнями на законодавчі нормиї;
 • перелік актів, які будуть додаватися до заяви.

Коли замість позивача в судову установу подає заяву інша особа, то цю інформацію також слід вказати в тексті листа.

документи

Щоб позовне прохання було прийнято до розгляду, необхідно доповнити заяву пакетом певних документів. Встановлено наступний список документів, які додаються до позову про визнання права власності на об’єкт незавершеного будівництва:

 • паспорт заявника;
 • Угода про пайову участь;
 • акти, які підтверджують, що пайовиком була внесена певна сума в якості частки в будівництві;
 • чек про сплачене мито державі;
 • технічні акти об’єкта незавершеного будівництва;
 • документальні відомості, які підтвердять, що заявник спочатку намагався мирно домовитися із забудовником, але той, в свою чергу, не прийняв пропозицію досудово врегулювати спір.

Коли подає документи в суд представник позивача, то потрібно докласти до вищевказаних актів довіреність. На довірчому акті має бути присутня відмітка спеціаліста нотаріальної контори.