Оскарження заповіту: як оскаржити і як цього не допустити

Наша компанія пропонує вам юридичні послуги щодо захисту ваших інтересів в суперечках, пов’язаних зі спадщиною. Великий досвід і високий професіоналізм наших юристів дозволять ефективно захистити ваші права в найскладніших справах. Оспорювання заповіту , захист від його оскарження, розділ спадщини – для успішного вирішення цих та інших проблем звертайтеся до послуг нашої компанії. Наш телефон та адреса електронної пошти вказані в розділі Контакти.

Заповіт являє собою документ, в якому громадянин визначає, кому відійде його майно після смерті. Пред’являються певні вимоги до форми заповіту, порядку його написання і т.д.

Незважаючи на те, що заповіт є останньою волею померлого, спадкоємці дуже часто роблять спроби оспорювання заповіту Львів з метою отримання більшої частки в спадщині. Далі ми розповімо про те, яким чином можна оскаржити заповіт, і про те, як цьому протидіяти.

Підстави та причини для оспорювання заповіту

Традиційним підставими для оспорювання заповіту є те, що заповідач (померлий) в момент складання заповіту не був здатний розуміти значення своїх дій і не керував своїми діями, іншими словами він був не до кінця при здоровому глузді.

Однак заповіт засвідчується нотаріусом, який в тому числі перевіряє дієздатність громадянина, що складає заповіт. Як же можна встановити, що заповідач все-таки не був при здоровому глузді коли складав заповіт, тим більше з урахуванням того, що він вже помер?

Зазвичай використовуються такі докази того, що померлий був не при здоровому глузді:

  1. Проведення посмертної психолого-психіатричної експертизи. В ході цієї експертизи аналізуються медичні документи померлого. Зокрема встановлюється, чим він хворів у період складання заповіту, які препарати приймав, які побічні ефекти у цих препаратів і т.д.

За результатами експертизи встановлюється, чи був заповідач повністю осудний, коли складав заповіт, або ж є підстави вважати, що його хвороби або препарати, які він приймав, могли позначитися на його психологічному здоров’ї і здатності розуміти значення своїх дій та керувати ними.

  1. Показання свідків. Громадяни, які проживають разом з померлим, або його сусіди в деяких випадках можуть підтвердити його незвичайну поведінку. Наприклад те, що заповідач часто губився, не міг знайти дорогу додому або не впізнавав своїх родичів, розмовляв сам з собою і т.д.

У сукупності з результатами посмертної психолого-психіатричної експертизи свідків можуть бути серйозним аргументом на користь того, що спадкодавець в момент складання заповіту Львів був не до кінця при здоровому глузді.

Довідки з медичних установ. У випадках, коли померлий перебував на обліку в психоневрологічному диспансері, лікувався від психіатричних захворювань, підтвердження цих фактів може бути непрямим доказом того, що і в момент складання заповіту померлий не був здатний розуміти значення своїх дій та керувати ними.

Також можуть використовуватися і інші докази, перелік яких відрізняється від випадку до випадку.

Є й інші підстави для визнання заповіту недійсним, крім вказівки на неосудність заповідача. Зокрема: порушення форми заповіту, порядку його складання, таємниці заповіту, підробка підпису заповідача або нотаріуса та ін.

Процедура оспорювання заповіту  і наслідки

Для оспорювання заповіту в суді необхідно звернутися з позовом до районного суду. Провести психолого-психіатричну експертизу можна як до звернення в суд, так і вже в рамках судового розгляду.

Важливо: оскарження заповіту в суді можна тільки після смерті заповідача, оспорювати заповіту  за його життя не можна.

Оскаржити можна заповіт цілком, так і його окремі умови, якщо ці умови суперечать закону. Приклад: в заповіт включено умова, згідно з яким спадкоємцям забороняється оспорювання заповіту, а спадкоємець, який порушив цю заборону, позбавляється спадщини. Така умова незаконна, тому можна пред’явити позов до суду про визнання його недійсним. Слід пам’ятати, що визнання недійсними окремі умови заповіту не тягнуть недійсність заповіту в іншій частині. У наведеному прикладі це означає, що всі інші умови заповіту будуть чинними.

Якщо заповіт визнається судом недійсним, то він втрачає силу і здійснюється спадкування за законом.

Як уникнути оскарження заповіту в суді ?

Оскарження заповіту можна завжди, тому запобігти появі позовів про визнання заповіту недійсним неможливо. У зв’язку з цим слід задуматися над тим, як захистити заповіт і зробити так, щоб суд не визнав його недійсним.

Ось кілька заходів, які допоможуть уникнути визнання заповіту недійсним:

Приділяйте особливу увагу дотриманню вимог до форми заповіту і порядку його складання. Для того, щоб ці вимоги були дотримані – звертайтеся за допомогою до нашої юридичної компанії.

У день складання заповіту слід взяти довідки про те, що громадянин не перебуває на обліку в психоневрологічному диспансері і не страждає психіатричними захворюваннями.

Залучити двох свідків (можна знайомих) для того, щоб вони були присутні у нотаріуса в момент складання заповіту. Буде добре, якщо один з цих свідків буде лікарем-психіатром.

Складайте заповіт у тих нотаріусів, які ведуть відеозйомку. Справа в тому, що самі нотаріуси зацікавлені в тому, щоб засвідчені ними заповіти не були оскаржені, тому деякі з них ведуть відеозйомку всього процесу складання і посвідчення заповіту. Наявність відеозапису в подальшому може допомогти в обґрунтуванні того, що заповідач був повністю дієздатний.

У комплексі всі ці заходи дозволять захистити заповіт від заперечування з боку спадкоємців та інших осіб.

 Якщо ви хочете оспорювати заповіт  або виявилися учасником спору, пов’язаного з оспорюванням заповіту , не зволікайте, звертайтеся за допомогою до нашої компанії, і ви отримаєте захист досвідчених професіоналів в сфері спадкового права.