Якщо подружжя не ведуть спільний побут, не проживають разом або мати не перебуває з батьком в офіційному шлюбі, в ОРАЦС подається спільна заява. Така ситуація називається встановленням батьківства в добровільному порядку.

Судове встановлення батьківства необхідне у таких випадках:

  • батько дитини відмовляється виконувати зобов’язання щодо матеріального утримання дитини;
  • мати дитини відмовляється зробити запис про батька у свідоцтво про народження дитини;
  • можливий батько дитини помер, і дитина може набути право успадкування майна.

У цьому та інших випадках порядок встановлення батьківства такий:
підготовка позовної заяви (причому, батько (фактичний або передбачуваний) може подати заяву тільки в суд за місцем проживання відповідача, а мати – в суд за вибором);
якщо в якості батька дитини записано іншу особу, процедура називається оспорювання батьківства Львів (при оскарженні без участі цієї особи судочинство неможливо);
якщо відповідач ховається від суду або його місцезнаходження не можна встановити (переїхав на ПМЖ в інше місто, країну), він може бути оголошений в розшук.
Звернення до юриста перед початком процедури встановлення батьківства допоможе забезпечити повноту процесуальних процедур і підготувати пакет документів, необхідних для ведення справи.

Підстави для встановлення батьківства в судовому порядку

Підставою для встановлення батьківства в судовому порядку є фактичні докази, пред’явлені стороною позивача.
Факти, що підтверджують відносини між людьми (в тому числі, інтимні) нерегулярного характеру, судом не розглядалися.
Сучасне законодавство приймає будь-які докази, які прямо або побічно свідчать про визнання чоловіка батьком дитини:
показання свідків, аудіо- або відеозаписи, що підтверджують факти зв’язку між матір’ю і передбачуваним батьком;
показання свідків або документальні підтвердження спільного проживання;
підтверджені факти турботи передбачуваного батька про дитину, мали місце визнання в батьківстві (документально або при свідках);
дані медичних обстежень, в тому числі, з відділень жіночої консультації і пологових будинків;
результати молекулярно-генетичної експертизи.
За даними генетичної експертизи встановлюється факт кровної спорідненості, але не батьківства. Тому в сучасній судовій практиці вони розглядаються тільки укупі з іншими доказами.
Участь сімейного юриста в розгляді справи дуже важлива, тому що підстави, які здаються значущими позивачеві, в суді можуть не зіграти ролі (наприклад, показання свідків легко оспорюються). І навпаки – вирішальним може виявитися найменше речовий доказ (на кшталт заяви на відпустку за свій рахунок з мотивуванням «для поїздки з сином (дочкою) на відпочинок» та підписом).

Наслідки встановлення батьківства в судовому порядку

Після встановлення батьківства батьки набувають відповідні права і обов’язки, навіть якщо батьки не перебувають у шлюбі і не планують в нього вступати. Формальні наслідки – внесення змін до актів цивільного стану, придбання матір’ю права дати дитині прізвище і по батькові батька.
Важливий результат – надання матері або опікуну права стягнути аліменти в розмірі від 25 до 50% від доходу або фіксованої суми (якщо джерело доходу не зареєстроване).
Але важливо заздалегідь усвідомлювати й інші наслідки:
якщо батько бажає спілкуватися з дитиною, мати не в праві без рішення суду йому відмовити – нерідко відразу після встановлення батьківства і стягнення аліментів необхідно подати ще один позов на обмеження або позбавлення батьківських прав;
якщо мати згодом виходить заміж, слід пам’ятати, що рішення, що зачіпають права дитини, узгоджуються з біологічним батьком (виїзд за кордон на відпочинок або ПМЖ, зміна місця проживання та інше);
при певних обставинах батько дитини зможе претендувати на зміну порядку виховання (на спільне проживання з дитиною);
в разі смерті або недієздатності матері біологічний батько має пріоритет при визначенні особи, що проживатиме разом з дитиною. Бабусі і дідусеві по материнській лінії або другому з подружжя, який фактично виховує дитину, доведеться доводити свої права в суді.
Проконсультуйтеся з кваліфікованим сімейним адвокатом, перш ніж подавати позов на оспорювання батьківства. Фахівець допоможе обійти підводні камені законодавства, захистити Ваші права і права Вашої дитини.