Практично у всіх країнах діють одні і ті ж правила позичання грошей: кредитори видають позикові кошти під розписку позичальника. Причому процедура закріплена законодавством країни.
Таким чином, всі боргові розписки, зокрема короткострокові, які погашаються протягом певного терміну, обумовленого в договорі, повинні бути оформлені, крім договору, розпискою, власноруч що накопичується позичальником в присутності двох свідків. Боргова розписка складається в довільній формі, причому сума позики не повинна перевищувати десяти мінімальних окладів.
На той випадок, якщо ви вирішите оформити боргову розписку, пропонуємо вашій увазі своєрідну покрокову інструкцію зі складання боргової розписки. Ці рекомендації розроблені фахівцями компанії «Сслав».
Отже, сама по собі боргова розписка не підміняє собою договір позики. Однак вона є підставою для стягнення заборгованості позичальника на користь кредитора у випадках, коли ситуація доведена до звернення в судовий орган. Тобто розписка має юридичну силу.
Боргова розписка складається позичальником власноруч, тобто пишеться від руки. Це передбачено законом для того, щоб, знову ж таки в спірних ситуаціях, можна було на підставі почеркознавчої експертизи встановити авторство.
У розписці вказуються:
– термін, на який видана позика;
– дата повернення позики;
– сума позики прописом та валюта позики;
– дати в записці також пишуться прописом.
У розписці вказуються персональні дані позичальника:
– прізвище, ім’я, по батькові повністю;
– дата народження;
– адреса прописки та адресу фактичного проживання;
– Контактні телефони.
У розписці повинні стояти підписи обох сторін, а також двох осіб, які в обов’язковому порядку мають бути присутніми при складанні і передачі розписки кредитору.
Боргова розписка знаходить юридичну силу в момент передачі грошей позичальникові. Розписка може бути завірена нотаріально, але це необов’язкова вимога.