Арешт майна у кримінальному провадженні:

хто може звернутися з клопотанням?

          Відповідно до ч. 1 ст. 171 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, а з метою забезпечення цивільного позову – також цивільний позивач.

         Отже, з клопотанням про арешт майна у кримінальному провадженні можуть звернутися лише троє осіб:

  • Слідчий;
  • Прокурор;
  • Цивільний позивач.

         Постає запитання: чи може з клопотанням про арешт майна звернутися потерпілий?

         На перший погляд, потерпілий може бути цивільним позивачем і на цій підставі звернутися з клопотанням про арешт майна.

         Але є нюанс… З’ясуємо, хто такий цивільний позивач!

         Згідно із ч. 1 ст. 61 КПК України цивільним позивачем у кримінальному провадженні є фізична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, та яка в порядку, встановленому цим Кодексом, пред’явила цивільний позов.

         Таким чином, для того, щоб бути цивільним позивачем і відповідно мати право звернутися з клопотанням про арешт майна, потрібно спочатку пред’явити цивільний позов у кримінальному провадженні. Без подачі цивільного позову потерпілий не має статусу цивільного позивача, а тому не може звертатися до суду з клопотанням про арешт майна!

         Тому розглядаємо такий варіант: спочатку потерпілий звертається з цивільним позовом у кримінальному провадженні (подають позов слідчому). Після цього звертаються до суду з клопотанням про арешт майна.

         Але…Читаємо далі – хто і до кого може пред’явити цивільний позов у кримінальному провадженні.

         У ч. 1 ст. 128 КПК України зазначається, що особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред’явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.

         Тобто цивільний позов у кримінальному провадженні може бути пред’явлений виключно до наступних осіб:

  • Підозрюваного;
  • Обвинуваченого;
  • Неосудного;
  • Фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану їх діяннями.

         Проблема може полягати у тому, що особа, до якої слід пред’явити позов, перебуває у статусі свідка і не є ні підозрюваним, ні обвинуваченим, ні неосудним. Тому пред’явити до неї цивільний позов у цьому кримінальному провадженні неможливо.

         Отже, потерпілий може звернутися з клопотанням про арешт майна лише за умови, якщо він є цивільним позивачем і у кримінальному провадженні є особа, якій повідомлено про підозру, вручено обвинувальний акт чи клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру.